dobrze to wiedzieć
About
Bartłomiej Włodarczyk

Czy mikroalgi mogą być przyszłym zrównoważonym pożywieniem?

czy-mikroalgi-moga

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego (UCSD) są przekonani, że tak jest!

Według badań opublikowanych w Frontiers in Nutrition, mikroalgi są bogate w białko i składniki odżywcze, a ich uprawa ma korzystne właściwości dla środowiska.

 

Czym są mikroalgi?

Mikroalgi, to malutkie rośliny, które rosną w oceanicznej wodzie, to prawdziwe skarby, które dotychczas pozostawały niemal nieodkryte. Na pozór wydaje się, że pozyskanie mikroalg jest proste - przecież rosną one w oceanie, który zajmuje ponad 70% powierzchni ziemi. Jednak w rzeczywistości pozyskiwanie tych mikroskopijnych roślin jest bardzo trudne i kosztowne.

 

Jak to często bywa w przypadku nowych technologii, produkcja mikroalg niesie ze sobą pewne naukowe i ekonomiczne wyzwania. Warto zwrócić uwagę na obecne metody stosowane do komercyjnego opracowywania i uprawy mikroalg oraz na sposoby radzenia sobie z tymi wyzwaniami.

 

Naukowcy odkryli, że mikroalgi mogą być zrównoważonym i wydajnym źródłem pożywienia, ze względu na ich bogactwo w białko i składniki odżywcze.

 

Wcześniej badane głównie jako źródło biopaliw, mikroalgi przyciągają teraz uwagę naukowców ze względu na swój potencjał jako alternatywnego źródła pożywienia. Dr Stephen Mayfield, profesor biologii na UCSD i dyrektor California Center for Algae Biotechnology, mówi: „Wielu z nas od lat zna potencjał alg jako źródła pożywienia i pracuje nad nimi jako źródłem pożywienia, ale teraz, w obliczu zmian klimatu, wylesiania i populacji ośmiu miliardów ludzi, większość ludzi zdaje sobie sprawę, że świat musi po prostu stać się bardziej wydajnym w produkcji białek”.

 

Badanie z 2014 roku pokazało, że mikroalgi mogą wytwarzać aż 167 razy więcej użytecznej biomasy niż kukurydza przy użyciu tej samej powierzchni ziemi. Inne modele przewidują, że istniejące szczepy mikroalg mogą potencjalnie zastąpić 25% europejskiego spożycia białka i 50% całkowitego zużycia oleju roślinnego, jeśli są uprawiane na dostępnych gruntach, które nie są obecnie wykorzystywane do tradycyjnych upraw.

 

Dlatego też, branża spożywcza powinna przyjrzeć się bliżej mikroalgom jako potencjalnemu rozwiązaniu dla przyszłych problemów z pożywieniem.

 

Czy wiedzieliście, że algi mogą być kluczem do rozwiązania problemów związanych z produkcją białka w branży spożywczej? Naukowcy zauważyli, że algi przyćmiewają obecny złoty standard soi, produkując co najmniej 10-krotnie, a nawet 20-krotnie więcej białka na akr. Co więcej, niektóre gatunki glonów mogą być hodowane w słonawej lub słonej wodzie, a nawet w ściekach z mleczarni, co pozwala na oszczędzanie cennej słodkiej wody.

 

Ale to nie tylko produkcja białka jest zaletą alg. Naukowcy odkryli, że wiele gatunków alg jest bogatych w witaminy, minerały i makroelementy niezbędne dla zdrowej diety człowieka, takie jak aminokwasy i kwasy tłuszczowe omega-3.

 

Jednak nadal istnieją pewne wyzwania związane z hodowlą alg, takie jak znalezienie odpowiednich szczepów o wysokich plonach biomasy, wysokiej zawartości białka i pełnym profilu żywieniowym, a także warunków wzrostu, które są najbardziej efektywne pod względem użytkowania gruntów, wymagań wodnych i składników odżywczych. Branża spożywcza powinna uważnie przyglądać się temu potencjalnemu rozwiązaniu, aby zapewnić zrównoważone i efektywne źródło białka dla przyszłości.

 

Czy jedliście już algi? i czy ludzie byliby otwarci na jedzenie glonów?

 

Aby przekonać konsumentów do jedzenia alg nieuniknione są niektóre zmiany w kolorze, smaku i zmniejszenie charakterystycznego rybiego zapachu. Niemniej jednak, największym wyzwaniem dla rozwoju komercyjnego tej technologii będzie zdolność do globalnego skalowania produkcji.

 

Jak podkreśla Mayfield, świat już raz zmierzył się z wyzwaniami związanymi z przejściem na skalę światową w przypadku smartfonów, komputerów, paneli fotowoltaicznych i samochodów elektrycznych. Dlatego też, jest przekonany, że również algi mogą być skomercjalizowane na skalę globalną. Czy algi staną się przyszłościowym źródłem białka dla branży spożywczej? Czas pokaże.

 

Z danych demograficznych wynika, że populacja ludzka będzie rosła, a zasoby i systemy żywnościowe zostaną przeciążone. W takiej sytuacji, alternatywne rozwiązania stają się koniecznością. Mayfield twierdzi, że glony są jednym z rozwiązań, które pozwolą na uniknięcie ponurej przyszłości i przejście do bardziej zrównoważonego modelu żywienia.

 

Olej z mikroalg

Badania przeprowadzone przez profesora Williama Chena, dyrektora Programu Nauk o Żywności i Technologii NTU we współpracy z naukowcami z University of Malaya wykazały, że olej pozyskiwany z mikroalg jest znacznie zdrowszy i bardziej przyjazny dla środowiska niż olej palmowy.

 

Naukowcy odkryli, że olej z mikroalg zawiera więcej wielonienasyconych kwasów tłuszczowych niż olej palmowy, co może pomóc obniżyć poziom "złego" cholesterolu we krwi i zmniejszyć ryzyko chorób serca i udaru mózgu. Co więcej, olej pozyskiwany z mikroalg zawiera mniej nasyconych kwasów tłuszczowych, które zostały powiązane z udarem i powiązanymi stanami.

 

Mikroalgi są również wyjątkowo efektywne w przekształcaniu dwutlenku węgla w biomasę. Dlatego wykorzystanie ich do produkcji oleju jadalnego może pomóc usunąć dwutlenek węgla z atmosfery, co jest kluczowe dla ochrony środowiska.

 

Jak widzisz, olej z mikroalg to innowacyjne rozwiązanie, które ma potencjał, aby zrewolucjonizować branżę spożywczą. Prof. Chen i jego zespół współpracują obecnie z lokalnymi i międzynarodowymi firmami spożywczymi, aby wprowadzić te innowacyjne produkty na rynek. Bądźcie czujni i śledźcie rozwój tej przestrzeni.

#konsultant #doradztwo #usługi konsultingowe #freelancer #produkcja spożywcza #technolog żywności #system HACCP #firma konsultingowa #certyfikacja BRC #certyfikacja IFS #żywności #znakowania żywności #branża spożywcza #doradztwo technologia spożywcza #konsulting produkcja żywności #technologia żywności

czy-mikroalgi-moga
about-line
dobrze to wiedzieć
ZAUFALI MI
logo_1
logo_2
logo_3
logo_4
logo_5
logo_6
logo_7
logo_8
logo_9
logo_10
logo_11
logo_2
logo_2
logo_3
logo_4
logo_5
logo_6
logo_7
logo_8
logo_9
logo_10
logo_11

Stwórz ze mną produkt szyty na miarę.

Masz projekt z zakresu produkcji spożywczej i chcesz go „przegadać” z ekspertem? Szukasz inspiracji dla swojej marki spożywczej? Porozmawiajmy!
marchewka
Trwa wysyłanie wiadomości...
Dziękuję Wiadomość Została Wysłana
Wystąpił błąd. Spróbuj ponownie