Zdjęcie źródło: upsidefoods.com
Hodowane mięso komórkowo jest drogie w produkcji, ale naukowcy twierdzą, że znaleźli sposób, aby jego produkcja była bardziej opłacalna.
Mięso hodowane komórkowo poczyniło ogromne postępy w kierunku powszechnej konsumpcji w ostatnich tygodniach, zwłaszcza po tym jak FDA dało zielone światło dla hodowli mięsa firmie UPSIDE Foods w listopadzie 2022 r.
Jednak zanim mięso hodowlane komórkowe trafi na półki supermarketów na całym świecie, nadal istnieją znaczące bariery, w większości związane z kosztami produkcji.
Ale teraz naukowcy z Singapuru i Chin znaleźli sposób na wykorzystanie odpadów żywnościowych do hodowli mięsa, co może obniżyć koszty produkcji i być może sprawić, że mięso z hodowli komórkowej stanie się realną opcją wyżywienia światowej populacji.
Skalowanie produkcji
Aby wyprodukować mięso hodowane komórkowo, komórki macierzyste mięśni zwierzęcych są hodowane na rusztowaniu, które poprawia środowisko dla komórek, umożliwiając transport składników odżywczych i umożliwia generowanie tekstury oraz struktury. Bez tego mięso bardziej przypomina grudkowate tłuczone ziemniaki.
Unikalne rusztowania można tworzyć za pomocą powstającej technologii druku 3D, druku elektrohydrodynamicznego (EHD). Ponieważ rusztowania stają się częścią produktu mięsnego, muszą być jadalne, dlatego generalnie są wytwarzane z produktów zwierzęcych, takich jak żelatyna i kolagen, lub z materiałów syntetycznych, ale są drogie w produkcji. Znalezienie opłacalnych atramentów jadalnych do drukowania jest jednym z głównych wyzwań w produkcji mięsa hodowlanego.
W niedawnym badaniu opublikowanym w Advanced Materials naukowcy opracowali jadalny atrament roślinny, który pochodzi z odpadów żywnościowych, takich jak łuski zbóż. Nowy atrament może być w pełni wchłaniany przez produkt mięsny i jest tani w produkcji, więc może znacznie obniżyć koszty produkcji mięsa in vitro na dużą skalę.
Zachęcam do przeczytania całego artykułu opisujące badanie link poniżej:
Profesor Jie Sun z Xi'an Jiaotong-Liverpool University w Chinach, autor badania, powiedział: „Zoptymalizowaliśmy nasz tusz roślinny pod kątem technologii druku 3D, abyśmy mogli drukować rusztowania i umieszczać na nich komórki macierzyste mięśni” . Komórki mogą następnie rosnąć wraz ze strukturą rusztowania, a my używamy buraków do barwienia wyhodowanego mięsa, aby nadać mu wygląd konwencjonalnego mięsa”.
Profesor Sun i naukowcy z National University of Singapore Suzhou Research Institute w Chinach oraz z National University of Singapore w Singapurze zmieszali białka zbóż wyekstrahowane z jęczmienia lub żyta z białkiem kukurydzy – zeiną – w celu wyprodukowania po raz pierwszy atramentów opartych na czystych białkach zbóż .
„To nowatorski i przełomowy pomysł na masową produkcję mięsa hodowlanego. Wykorzystanie składników odżywczych z odpadów żywnościowych do drukowania rusztowań nie tylko wykorzystuje i zwiększa wartość odpadów żywnościowych, ale także zmniejsza presję na środowisko ze strony hodowli zwierząt” – powiedział profesor Sun.
Znalezienie nowego atramentu
Profesor Sun wyjaśniła, dlaczego wymagania dotyczące tworzenia rusztowań do hodowli mięsa różnią się od tych stosowanych do hodowli innych typów komórek.
„Kiedy hodujemy komórki rakowe do badań nad lekami, chcemy, aby gromadziły się w klastry, aby naśladować sposób, w jaki rosną w ludzkim ciele. Mamy zatem wysokie wymagania co do wytrzymałości rusztowania, które musi być na tyle mocne, aby podtrzymywać skupiska komórek.
„Jednak podczas uprawy mięsa chcemy, aby mięso rosło równomiernie, aby miało lepszą teksturę do jedzenia” – kontynuowała. „Dlatego nie potrzebujemy rusztowania o wysokiej wytrzymałości na rozciąganie. Zamiast tego chcemy, aby był jadalny i wchłaniany przez komórki mięśniowe.
„Są to jedne z największych wyzwań związanych ze znalezieniem jadalnego atramentu odpowiedniego do drukowania EHD rusztowań. Przetestowaliśmy różne materiały i ostatecznie zdecydowaliśmy się użyć białka roślinnego do wykonania rusztowań” – dodał profesor Sun.
Profesor Sun ma nadzieję, że w przyszłości ekstrakty roślinne będą również wykorzystywane do tworzenia bogatej w składniki odżywcze substancji, w której rosną komórki mięsne.
„Obecnie jednym z głównych powodów wysokich kosztów hodowli mięsa jest pożywka dla komórek mięśniowych, która wciąż pochodzi z białek zwierzęcych. W przyszłości, jeśli uda się znaleźć odpowiednie ekstrakty roślinne dostarczające składników odżywczych, to jeszcze bardziej obniży koszt hodowanego mięsa, czyniąc go bardziej przystępnym” – podsumował profesor Sun.
#konsultant #doradztwo #usługi konsultingowe #freelancer #produkcja spożywcza #technolog żywności #system HACCP #firma konsultingowa #certyfikacja BRC #certyfikacja IFS #żywności #znakowania żywności #branża spożywcza #doradztwo technologia spożywcza #konsulting produkcja żywności #technologia żywności