dobrze to wiedzieć
About
Bartłomiej Włodarczyk

Czy owady jadalne zyskają konsumencką aprobatę?

czy-owady-jadalne

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Laboratorium Żywności Universitat Oberta De Catalunya (UOC), 58% ludzi uważa, że owady mogą stać się "alternatywnym i zrównoważonym źródłem białka" w przyszłości. W dzisiejszym świecie, gdzie konsumenci coraz bardziej świadomie podejmują decyzje dotyczące swojej diety i chcą mieć pewność, że ich jedzenie jest zdrowe, zrównoważone i ekologiczne, owady mogą stać się atrakcyjnym rozwiązaniem. W badaniu przeanalizowano parametry, które przyczyniają się do poprawy akceptacji spożycia owadów, aby można je było wprowadzić jako zrównoważone źródło białka w przyszłych dietach. 

 

Owady zawsze były częścią diety różnych kultur

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym, dlaczego w niektórych kulturach ludzie jedzą owady? Według National Geographic, już dziesięć tysięcy lat temu myśliwi i zbieracze jedli robaki, aby przeżyć. Dzisiaj owady pozostają tradycyjnym pożywieniem w wielu kulturach w Afryce, Azji i Ameryce Łacińskiej. W dzisiejszych czasach, z uwagi na wyczerpywanie się zasobów naturalnych, zmianę klimatu i utratę różnorodności biologicznej, Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) podkreśla potrzebę przeglądu nowoczesnych praktyk w dziedzinie nauki o żywności w celu zwiększenia handlu i konsumpcji oraz akceptacji owadów jako źródła jedzenia. Badania naukowe wykazują pozytywne skutki spożywania owadów, takie jak kontrola masy ciała, obniżenie poziomu glukozy we krwi i cholesterolu oraz zwiększenie różnorodności mikroflory u zwierząt. W odniesieniu do ludzi, badania wykazują, że jadalne owady mogą przyczynić się do poprawy zdrowia jelit, zmniejszenia ogólnoustrojowego stanu zapalnego i znacznego zwiększenia stężenia aminokwasów we krwi. 

 

Ludzkie postawy wobec konsumpcji owadów 

Spośród 1034 osób, które wzięły udział w badaniu, 86 procent stwierdziło, że nigdy nie jadło owadów, a 13 procent stwierdziło, że tak. Głównymi powodami braku chęci do ich jedzenia były: wstręt (38%), brak zwyczaju (15%), wątpliwości co do bezpieczeństwa żywności (9%) oraz względy kulturowe (6%). 

Kiedy zapytano uczestników badania, czy byliby skłonni włączyć owady do swojej normalnej diety, tylko 16% odpowiedziało twierdząco, zaś 82% odpowiedziało, że nie. Większość (71%) stwierdziła również, że nie gotowała by owadów w domu, chociaż 28% było na to skłonne. Jeśli chodzi o oferowanie potraw z owadami w restauracji, 73% respondentów odpowiedziało, że nie, 25% natomiast twierdziło, że tak.

Wyniki badania pokazują, że większość ludzi nie jest jeszcze gotowa na tę rewolucyjną zmianę w dziedzinie żywienia. 81% uważa, że ogół społeczeństwa nie byłby otwarty na potrawy z owadami

 

Czy owady będą w przyszłych dietach? 

Nawet przy wspomnianych danych autorzy zauważają, że prawie 50 procent respondentów uważało, że posiadanie informacji o potencjale owadów jako zrównoważonej żywności zachęciłoby ich do konsumpcji, jednak 48 procent stwierdziło, że nie. Jeśli patrzymy na perspektywę, czy spożywanie owadów może stać się praktyką w przyszłości, 58% respondentów odpowiedziało pozytywnie, a 38% negatywnie. Respondenci zauważyli, że sposób przygotowania owadów do spożycia będzie ważny dla przyciągnięcia konsumentów. 70% stwierdziło, że preparat, który nie ujawnia naturalnego kształtu owadów, ułatwiłby ich spożycie. Natomiast 10% uważa, że owady byłyby bardziej atrakcyjne dla konsumentów, gdyby można było zobaczyć ich naturalny wygląd. Najwięcej osób wybierało mąkę z owadów (23%), następnie herbatniki (6%) i batoniki (5,8%). Autorzy badania zauważyli, że mężczyźni wydają się być bardziej otwarci na jedzenie owadów niż kobiety, a przedział wiekowy najbardziej podatny na ich spróbowanie to przedział od 40 do 59 lat.

 

Żywność z owadów - Unia Europejska

Przypomnijmy że 3 stycznia 2023r.  Komisja Europejska zatwierdziła użycie mąki zrobionej ze świerszczy w produkcji żywności do spożycia przez ludzi, w tym chleba, ciastek i pizzy. Zatwierdzenie zostało przyznane tylko jednej firmie, Cricket One, na okres pięciu lat. Jest to nowość, ponieważ dotychczas świerszcze były hodowane tylko jako pasza dla zwierząt. 

Producenci żywności mogą stosować ten rodzaj mąki do produkcji m.in: pizzy, makaronów, dań na bazie orzechów i nasion oleistych, przekąsek i sosów, przetworów mięsnych i zup, chleba wieloziarnistego i bułek, krakersów i paluszków chlebowych, batonów zbożowych, suchych premiksów do wyrobów piekarniczych, herbatników, przetworzonych produktów ziemniaczanych, dań na bazie roślin strączkowych i warzyw, serwatki w proszku, przekąsek na bazie mąki kukurydzianej, napojów piwopodobnych i wyrobów czekoladowych. 

6 stycznia Komisja UE zatwierdziła również wprowadzenie na rynek żywności konsumpcyjnej mrożonych, suszonych i sproszkowanych form larw Alphitobius diaperinus, znanego również jako mącznik mniejszy. 

Larwy mącznika mniejszego również zostały uznane przez EFSA za bezpieczne i w zatwierdzonych formach są obecnie dozwolone jako składniki kilku produktów spożywczych. Proszek z larw mącznika będzie również stosowany jako suplement diety.

Żywność zawierająca produkty z owadów będzie wymagała odpowiednich etykiet. Niektórzy badacze uważają, że te artykuły spożywcze mogą wywołać reakcje u konsumentów uczulonych na skorupiaki, mięczaki i roztocza.

 

Powstaje coraz więcej firm produkujących żywność z jadalnych owadów

Oczekuje się, że rynek owadów jadalnych osiągnie 9,60 miliarda dolarów do 2030 r., przy CAGR na poziomie 28,3% w okresie prognozy 2022–2030. 

 

Przykłady:

SAS Entoma i ich marka Jimini's – francuska firma oferująca różnorodne produkty, takie jak szuszone owady, batony, granole, krakresy oraz makarony.

 

Ynsect – francuska firma korzystająca z innowacyjnej technologii hodowli owadów, aby produkować białko o wysokiej jakości w sposób zrównoważony i efektywny energetycznie. 

 

Protix - holenderska firma korzysta z hodowli owadów jako źródła białka. Firma jest liderem w dziedzinie produkcji białka z owadów i współpracuje z partnerami z branży paszowej i żywieniowej, aby dostarczać zrównoważone i efektywne rozwiązania żywieniowe. 

 

Entomo Farms z Kanady, która produkująca między innymi przekąski z owadów jadalnych i owady pieczone w całości.

 

All Things Bugs z USA, która zajmuje się produkcją i sprzedażą mielonej mąki z całych świerszczy. 

 

Global Bugs Asia z Tajlandii, która zajmuje się produkcją i sprzedażą produktów z owadów jadalnych, takich jak proszek z świerszczy, przekąski i batony białkowe. 

 

JR Unique Foods z Tajlandii, która produkuje proszek z owadów i całe upieczone owady do spożycia przez ludzi. 

 

InnovaFeed z Francji, która jest firmą biotech, która produkuje naturalne i zrównoważone składniki do paszy dla zwierząt i nawożenia roślin z hodowli owadów. 

 

Poskie HiProMine produkuje zróżnicowane warianty mączek – przetworzonego białka owadziego, różniących się poziomem białka i tłuszczu, co pozwala na dobranie optymalnego rozwiązania przy produkcji pasz i karm dla zwierząt domowych.

 

#konsultant #doradztwo #usługi konsultingowe #freelancer #produkcja spożywcza #technolog żywności #system HACCP #firma konsultingowa #certyfikacja BRC #certyfikacja IFS #żywności #znakowania żywności #branża spożywcza #doradztwo technologia spożywcza #konsulting produkcja żywności #technologia żywności

czy-owady-jadalne
about-line
dobrze to wiedzieć
ZAUFALI MI
logo_1
logo_2
logo_3
logo_4
logo_5
logo_6
logo_7
logo_8
logo_9
logo_10
logo_11
logo_2
logo_2
logo_3
logo_4
logo_5
logo_6
logo_7
logo_8
logo_9
logo_10
logo_11

Stwórz ze mną produkt szyty na miarę.

Masz projekt z zakresu produkcji spożywczej i chcesz go „przegadać” z ekspertem? Szukasz inspiracji dla swojej marki spożywczej? Porozmawiajmy!
marchewka
Trwa wysyłanie wiadomości...
Dziękuję Wiadomość Została Wysłana
Wystąpił błąd. Spróbuj ponownie