dobrze to wiedzieć
About
Bartłomiej Włodarczyk

Czym jest koncepcja Power to Food?

czym-jest-koncepcja

Weź nadmiar dwutlenku węgla, dodaj energię elektryczną, a uzyskasz tłuszcz.
 
Przetwarzanie dwutlenku węgla w tłuszcz jadalny za pomocą energii elektrycznej jest już wykonalne w skali laboratoryjnej. Brzmi jak science fiction.
 
Szwedzka firma Green-On pracuję nad dostarczeniem składników takich jak tłuszcze i oleje bez udziału rolnictwa, wykorzystując technologię power-to-food. Produkty będą w stanie zastąpić tłuszcz mleczny, olej palmowy i kokosowy.

Firma informuje, że dzięki tej technologii nie jest zużywany azot, fosfor, pestycydy i antybiotyki oraz nie ma potrzeby wylesiania. Obniża to ryzyko nagłej zmiany środowiska. Technologia zapewnia bezpieczeństwo żywnościowe, ponieważ nie wymaga gruntów ornych, zużywa niewielkie ilości świeżej wody i nie jest wrażliwa na zmiany klimatyczne.
 
Jak to działa? Po pierwsze, energia elektryczna dzieli wodę na wodór i tlen. Następnie, reagując z wodorem, CO2 jest przekształcany w półprodukty chemiczne, które dostępne na rynku technologie mogą zamienić w substancje podobne lub identyczne z roślinnymi masłami i olejami, które spożywamy. Jedyną różnicą jest to, że zawartość energii pochodzi z energii elektrycznej, a nie z tradycyjnej fotosyntezy roślinnej. Dlatego alternatywnym opisem procesu Power to Food może być fotosynteza elektryczna.
 
W tym tygodniu koncern AAK zainwestował w szwedzki startup (kwoty nieujawniona). Koncern ma zapewnić zaplecze wspierające oraz specjalistyczną wiedzę w zakresie tłuszczów i olejów.
 
Karsten Nielsen, dyrektor ds. technologii w AAK powiedział:
„Obecnie, poza olejem palmowym, jest bardzo niewiele olejów roślinnych, dzięki którym możemy stworzyć funkcjonalność stałych,
wysokotopliwych tłuszczów, które są wykorzystywane m.in. w mięsie roślinnym, piekarnictwie i cukiernictwie. Ta technologia zapewnia dokładnie taką ilość tłuszczu, jaka jest potrzebna do stworzenia funkcji przyszłej produkcji żywności i ma znacznie mniejszy wpływ na środowisko niż jakakolwiek inna znana obecnie technologia, dzięki czemu idealnie pasuje do strategii AAK”. 

Celem firmy jest stworzenie testowego oleju spożywczego i tłuszczu podobnego do masła w ciągu 1-2 lat, uruchomienie pilotażowego zakładu w ciągu 3-4 lat i wejście na rynek w ciągu 5-8 lat.
 
źródło:
https://www.foodbusinessnews.net/articles/21797-company-creating-oil-without-need-for-land-receives-aak-investment

 
#science #food #startup #power #foodtech #foodstartup #foodtechnology #FoodIndustry #PowertoFood #planetaryboundaries

czym-jest-koncepcja
about-line
dobrze to wiedzieć
ZAUFALI MI
logo_1
logo_2
logo_3
logo_4
logo_5
logo_6
logo_7
logo_8
logo_9
logo_10
logo_11
logo_2
logo_2
logo_3
logo_4
logo_5
logo_6
logo_7
logo_8
logo_9
logo_10
logo_11

Stwórz ze mną produkt szyty na miarę.

Masz projekt z zakresu produkcji spożywczej i chcesz go „przegadać” z ekspertem? Szukasz inspiracji dla swojej marki spożywczej? Porozmawiajmy!
marchewka
Trwa wysyłanie wiadomości...
Dziękuję Wiadomość Została Wysłana
Wystąpił błąd. Spróbuj ponownie