Jakie rozwiązania istnieją, aby zastąpić plastik w opakowaniach do żywności i napojów? Czy konsumenci są gotowi je przyjąć?
Bardzo mały procent produkowanego dziś plastiku jest z powodzeniem poddawana recyklingowi (OECED szacuje, że zaledwie 9%), czy czym uważa się, że osiem milionów ton plastiku co rok trafia do oceanów.
Zamiana plastiku na obierki
Start-up Great Wrap pracuje nad zastąpieniem folii stretch wykorzystywanej do owijania palet. Ich folia wykonana jest z odpadów spożywczych. Te naturalne składniki to skrobia wyekstrahowanej ze skórek ziemniaków zmieszana ze zużytym olejem spożywczym i skrobią warzywną o nazwie maniok. Według informacji ze strony firmy Great Wrap jest to dziś jedyna alternatywa dla służącej do zabezpieczania żywności folii plastikowej, "tworzonej z ropy naftowej". "Nasze materiały zachowują się tak samo, jak konwencjonalne tworzywa sztuczne, ale rozkładają się w mniej niż 180 dni. Folia Great Wrap jest całkowicie kompostowalna, co oznacza, że nie pozostawi po sobie mikroplastiku" - czytamy na stronie firmy.
Kluczową kwestią dla innowatorów, którzy zastanawiają się nad opakowaniami, jest dostępność alternatywnych materiałów z tworzyw sztucznych. W przypadku Great Wrap oznacza to posiadanie solidnego zaopatrzenia w obierki ziemniaczane.
Współzałożycielka firmy Julia Kay szacuje, że w samej Australii w której powstał start-up przemysł przetworzonych produktów ziemniaczanych – obejmujący gorące frytki, chipsy i suszone ziemniaki – wytwarza wystarczającą ilość produktów ubocznych, aby zaspokoić blisko 40% zapotrzebowania na folię stretch w tym kraju.
Twórcy naturalnej folii przy okazji opisują też zalety kompostowania odpadów. "Na naszej planecie istnieją trzy naturalne pochłaniacze dwutlenku węgla: oceany, atmosfera i gleba. Nagromadzenie dwutlenku węgla w naszej atmosferze i oceanach przyspiesza zmiany klimatyczne w niebezpiecznym tempie. Z drugiej strony nasze gleby rozpaczliwie potrzebują więcej węgla. Gdybyśmy co roku dodawali tylko 0,4 proc. węgla organicznego do gleb i ogrodów, poprzez kompostowanie, zrównoważyłoby to negatywny efekt wydzielania globalnych gazów cieplarnianych".
Firma ma intencje, by zastąpić cały światowy plastik jednorazowego użytku kompostowalnym plastikiem, wytwarzanym z "odpadów spożywczych, leśnych, ścieków, wodorostów, alg lub innych bioodpadów". Za jaką cenę? 30-metrowa rolka folii marki Great Wrap kosztuje 35 dolarów.
Naturalne opakowania z grzyba kombuchy
Start-up MakeGrowLab z Puław - hoduje surowiec, z którego powstają organiczne opakowania. Konkretnie jest to kombucha. Okazuje się, że może z powodzeniem zastąpić plastik lub folię spożywczą. Kiedy opakowania już nie są potrzebne, można je zjeść albo ponownie wykorzystać, realizując tym samym założenia gospodarki o obiegu zamkniętym.
Materiał został nazwany Scoby (Symbiotic Cultures of Bacteria and Yeasts) jest to żywy organizm powstałym z mieszanki grzybków kombuchy (grzyb herbaciany), drożdży oraz kultur bakteryjnych. Ten organiczny materiał powstaje bardzo szybko – jego proces rośnięcia przypomina proces dojrzewania cebuli, czyli przez nawarstwianie. Do jego wytworzenia nie potrzeba ani światła słonecznego, ani rozwiniętych technologii, jedynie temperatury 25-30 stopni. SCOBY rozwija się poprzez “dokarmianie” wyciągiem z odpadów roślinnych. Po około dwóch tygodniach materiał jest już gotowy do dalszego przetwarzania. Po wyschnięciu SCOBY staje się tkaniną podobną do skóry zwaną celulozą mikrobiologiczną, która może być formowana w dowolny kształt, co wykorzystała pomysłowa Polka - Róża Brito.
Nazwa kombucha trochę nam ostatnio spowszedniała. Od kilku lat przybywa manufaktur, które wykorzystują grzybki herbaciane do produkcji probiotycznych napojów. Grzybek jest składnikiem naturalnych kosmetyków, ale może też mieć inne zastosowania.
Jakiego rodzaju odpady mogą wesprzeć hodowlę Scoby? Świetnie sprawdzą się np. wytłoczyny po sokach, ale i inne organiczne odpady. Scoby Packaging Materials® (SPM) może zamienić się w biodegradowalną folię lub uszczelnić papier, z którego robione są biodegradowalne naczynia. Materiał ten można stosować z innymi biodegradowalnymi substancjami, by poprawiać ich właściwości. Sprawdzi się zarówno w przechowywaniu suchej, jak i półsuchej żywności.
Twórczyni Scoby przyrównuje stworzony przez siebie materiał do skórki jabłka – z zewnątrz szczelnie chroni, a przy tym jest jadalny. Po wykorzystaniu opakowania zrobionego ze Scoby można je zjeść, np. dodając do gotowanych dań albo wyrzucić do bioodpadów. Doskonale nadaje się na kompost, ponieważ bardzo szybko się rozkłada.
Czy firmy i konsumenci są gotowi?
Według Niny Meijers– szefowej start-upów z FoodBytes! Rabobanku platformy innowacji, która pomaga firmom z branży spożywczej i rolnej – „83% pokolenia Z i pokolenia Millennials [mówi, że] nie ma nic przeciwko wydawaniu większej ilości środków na ekologiczne opakowania… więc myślę, że będziemy świadkami rozpowszechniania się „ponownego użycia” po stronie konsumentów, takich jak kubki do kawy [wielokrotnego użytku]”.
Zaobserwowała również rosnący popyt ze strony przemysłu spożywczego na alternatywne tworzywa sztuczne. Meijers współpracuje z przedsiębiorcami, korporacjami i inwestorami, a w ciągu 18 miesięcy zauważyła zmianę popytu.
#konsultant #doradztwo #usługi konsultingowe #freelancer #produkcja spożywcza #technolog żywności #system HACCP #firma konsultingowa #certyfikacja BRC #certyfikacja IFS #żywności #znakowania żywności #branża spożywcza #doradztwo technologia spożywcza #konsulting produkcja żywności #technologia żywności