W nowym raporcie firmy PreScouter podkreślono obecny kierunek rynku białek roślinnych i wskazano pojawiające się innowacje z punktu widzenia własności intelektualnej.
Według raportu firmy z Chicago, popyt na żywność pochodzenia roślinnego wciąż rośnie i do końca 2026 roku powinien osiągnąć 15,6 miliarda dolarów.
Covid był kluczowym akceleratorem tej kategorii, napędzając popyt na zdrowszą żywność. Ponieważ wielu postrzega produkty roślinne jako „dobre dla ciebie”, pandemia spowodowała, że CAGR na światowym rynku dla produktów roślinnych wzrósł z 14,1 do 17,4 procent w latach 2018-2021. W rzeczywistości we wszystkich segmentach produktów roślinnych (od mięsnych alternatyw do napojów) nastąpił wzrost, z wyjątkiem tofu i tempeh.
W Stanach Zjednoczonych 57 procent amerykańskich konsumentów twierdzi, że aktywnie kupuje białka roślinne ze względu na postrzegane korzyści zdrowotne, a 42 procent uważa, że dzieje się tak dlatego, że te alternatywne białka smakują dobrze. To interesujące odkrycie, biorąc pod uwagę, że tekstura i smak były wcześniej uważane za dwa ograniczenia adopcji roślinnej.
Co ciekawe, zrównoważony rozwój i dobrostan zwierząt również nie okazały się kluczowymi czynnikami motywującymi.
Liderem sprzedaży w USA było „mleko” pochodzenia roślinnego, które w zeszłym roku osiągnęło 2,6 miliarda dolarów i odnotowało czteroprocentowy wzrost sprzedaży w latach 2020-2021. Podczas gdy jego zwierzęcy odpowiednik (mleko pochodzenia zwierzęcego) spadło o dwa procent.
Amerykańskie mięso roślinne pozostało na stałym poziomie 1,4 miliarda dolarów, podobnie jak tradycyjne mięso. I chociaż zajmują one najniższy udział w tym torcie, jaja pochodzenia roślinnego odnotowały największy wzrost, z imponującym 42 procentami w ciągu zaledwie jednego roku. Tymczasem sprzedaż jaj pochodzenia zwierzęcego spadła.
Pięćdziesiąt siedem procent konsumentów w USA wyraziło zainteresowanie warzywami jako źródłami roślinnymi, a następnie zbożami, orzechami i nasionami w 2021 r.
Raport wykazał również, że konsumenci byli mało zainteresowani źródłami białka hodowanymi w laboratorium ,a obawy dotyczące zdrowia i bezpieczeństwa powodowały wahania. Różni się to od innych raportów, które sugerowały, że ludzie chętnie spróbowaliby hodowanego mięsa.
Mimo to firmy zajmujące się hodowlą mięsa zapewniły inwestycje w wysokości 1,4 miliarda dolarów w 2021 roku, co jest rzekomo największym kapitałem zebranym w jakimkolwiek roku w historii branży. To także ponad trzykrotnie więcej niż 400 milionów dolarów zebranych w 2020 roku. W ubiegłym roku baza inwestorów wzrosła o 43 procent w stosunku do 2020 roku, a łączna liczba unikalnych inwestorów sięgnęła 434.
Firmy oparte na roślinach zapewniły inwestycje w wysokości 1,9 mld USD w 2021 r., co odpowiada 2,1 mld USD zebranym w 2020 r. i prawie trzykrotności 693 mln USD zebranych w 2019 r. W 2021 r. baza inwestorów w branży wzrosła o 40 procent w porównaniu z poprzednim rokiem, podnosząc łączną liczbę unikalnych inwestorów do 1093.
Ogólnie rzecz biorąc, globalne firmy zajmujące się alternatywnymi białkami zapewniły 5 miliardów dolarów ujawnionych inwestycji w 2021 roku, co oznacza wzrost o 60 procent w stosunku do następnego roku.
Pełny raport jest dostępny tutaj.
#konsultant #doradztwo #usługi konsultingowe #freelancer #produkcja spożywcza #technolog żywności #system HACCP #firma konsultingowa #certyfikacja BRC #certyfikacja IFS #żywności #znakowania żywności #branża spożywcza #doradztwo technologia spożywcza #konsulting produkcja żywności #technologia żywności