Uprawa żywności w przestrzeni zamkniętej na kilku, a nawet kilkunastu poziomach, przy wsparciu technologii, która pozwala na kontrolę warunków;w uprawy i zwiększenie jej efektywności to ekologiczna alternatywa dla tradycyjnego rolnictwa.
Plenty®- ogłosiła, że zebrała od inwestorów 400 milionów dolarów. Jest to największa jak dotąd inwestycji dla firmy zajmującej się hodowlą świeżych produktów w pomieszczeniach.
Jakie produkty można kupić od Plenty®:
- rukolę,
- jarmuż,
- mizunę.
Pod koniec lat 90. ubiegłego wieku profesor Dickson Despommier z Uniwersytetu Columbia zapytał swoich studentów, ile osób wyżywiłyby rośliny i warzywa uprawiane na dachach budynków w Nowym Jorku. Ci zaś wyliczyli, że udałoby się w ten sposób wykarmić 1 tys. ludzi. Ta kalkulacja nie zachwyciła Despommiera. Rzucił więc nowe zadanie – a co by było, gdyby rośliny uprawiać wielowarstwowo, w pomieszczeniach budynków? Studenci wzięli się do pracy i tak powstała nowa koncepcja: trzydziestopiętrowy drapacz chmur obsadzony na każdej kondygnacji roślinami byłby żywicielem 50-tysięcznej populacji.
Światowy rynek rolnictwa pionowego został wyceniony na 5,5 mld dolarów w 2020 r. i przewiduje się, że osiągnie 19,86 mld USD w 2026 r., po CAGR wynoszącym 24,3% w latach 2021-2026. Na wzrost rynku duży wpływ ma m.in. przenoszenie się ludności z obszarów wiejskich do miast oraz zmniejszająca się powierzchnia gruntów ornych.
W Polsce powstaje coraz więcej startupów tego typu:
1) Listny Cud – wrocławski start-up, produkujący ekologiczną żywność w mieście. Projekt niedawno pozyskał 1 mln zł od funduszu Augere Health Food Fund.
Listny Cud jako pierwszy w naszym kraju wprowadził też sklepowe farmy wertykalne – pojawiły się one w marketach sieci Carrefour. Kupować można więc produkty świeże, wprost z uprawy.
2) Vertigo Farms – produkująca zioła bez użycia pestycydów na farmie wertykalnej zlokalizowanej w puławskim Parku Naukowo -Technologicznym.
https://radio.lublin.pl/2021/02/w-innowacyjny-sposob-hoduja-ziola-w-pulawach-ruszyla-pierwsza-w-polsce-farma-wertykalna/
3) Urbanika Farms - specjalizują się w mikro-ziołach, czyli pędami nasion wyrastających z rozmaitych roślin jadalnych.
https://thereview.pl/niezle-mikro-ziolka/
#food #foodtech #foodstartup #vertical
#farms #verticalfarms #health #foodtechnology
#konsultant #doradztwo #usługikonsultingowe
#freelancer #produkcjaspożywcza #technologżywności
#systemHACCP #firmakonsultingowa
#certyfikacjaBRC #certyfikacjaIFS #żywności
#znakowaniażywności #branżaspożywcza